Uživatelské jméno:     Heslo:    
Pro registrované
V databázi je právě 4 485 pozemků. Vítáme Vás!

Info Reality - Které byty se nejlépe pronajímají?

03.10.2023

Již rok je hypoteční trh v útlumu, zájemci o koupi bytu proto čekají na lepší příležitost. To je příznivé pro majitele nájemních bytů, o které je stabilně vysoký zájem. O tom, které byty se nejlépe pronajímají a jak efektivně nemovitost upravit, aby se mohla pronajímat dráž, blíže hovoří David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates.

Podle statistik je nejvyšší zájem o byty o dispozici 2+1, případně 2+kk. Požadovaná velikost se nejčastěji pohybuje do 40 m2. „S rostoucím zájmem o nájemní bydlení roste i jeho cena, a lidé proto přehodnocují, kolik prostoru k životu vlastně potřebují. Obecně je nyní vyšší poptávka po menších bytech. Velikost ale samozřejmě není všechno, velkou roli hraje také lokalita. Nejvyhledávanější jsou krajská města,“ sdělil David Novotný z Bohemian Estates.

Největší zájem je o byty v hlavním městě, v Brně a v dalších městech ve Středočeském kraji. Co se týče lokality, není důležité pouze město, ale i umístění nemovitosti ve městě. „Lépe se pronajímají byty v centrech města než na periferiích. Záleží ale na občanské vybavenosti a dopravní dostupnosti. V Praze je obvykle nejvyšší zájem o nemovitosti v blízkosti zastávky metra či alespoň tramvaje,“ uvádí Novotný.

Aktuální čísla ukazují, že u pronájmu bytu poptávka převyšuje nabídku. Na jeden inzerát se většinou ozývají desítky zájemců. Pronajímatelé se proto nemusí obávat toho, že by nemovitost nemohli pronajmout. V případě, že se v bytě udělá pár dalších úprav, lze byt zpravidla pronajmout za lepší peníze.

Pokud uvažujete, zdali byt k pronájmu nabízet vybavený či nevybavený, zvolte zlatou střední cestu a vybavte nemovitost částečně. „U pronajímaných bytů je důležité dát nájemníkovi prostor pro vlastní vybavení. Ideální je do bytu dát základní kusy nábytku jako skříň, postel či pohovku. Investujte také do úložných prostorů. Nábytek by měl být lehce opravitelný, kombinujte dražší kusy s těmi levnějšími, které lze snadno vyměnit poté, co doslouží,“ uvedl David Novotný. Součástí vybavení bytu by měla být také kuchyňská linka se spotřebiči, vybavená koupelna, pračka a důležité jsou lustry.

Pro pronajímatele jsou dlouhodobě problémem nájemníci neplatiči nebo jejich vysoká fluktuace. Tomu je možné předejít dvěma způsoby. „Nájemné musí být nastavené tak, aby bylo adekvátní. Majitelé nájemních bytů si sice teď mohou dovolit jít s cenou výš, hrozí ale, že se nájemníci budou stále dívat po něčem levnějším. Cenu proto nastavte adekvátně lokalitě, vybavení a dispozicím. Dále je důležité nájemníky prověřovat,“ uvedl David Novotný.

I proto je z dlouhodobého hlediska výhodnější dát nájemní nemovitost do správy profesionálům, kteří budou dohlížet na to, aby byla obsazená a aby byli nájemníci důvěryhodní. „Tento krok je klíčový. My nájemníky prověřujeme v registrech dlužníků, a díky tomu máme jistotu, že nevzniknou žádné problémy s placením nájemného apod. Za správu nemovitosti její majitel odvádí měsíční provizi, profesionálně spravované nemovitosti ale dosahují vyšší obsazenosti a služba si na sebe vydělá sama,“ řekl David Novotný za Bohemian Estates.
Autor: Redakce Pozemky CZ
Zdroj: okolobytu.cz

 
provozovatel serveru - info@pozemky.cz - tel: +420 607 688 144, +420 603 147 722