Uživatelské jméno:     Heslo:    
Pro registrované
V databázi je právě 4 206 pozemků. Vítáme Vás!

Info Reality - Na trhu s nemovitostmi došli kupující. Korekce cen může dosáhnout až 30 %

03.11.2022

Během posledního roku se situace na trhu s nemovitostmi otočila o 180°. Zatímco minulý rok se vše, co makléři nabízeli prodalo, nyní se situace obrátila. Nemovitostí v nabídkách rychle přibývá, ale kupující chybí. Trh s nemovitostmi se nachází na svém vrcholu. Podle dat Videobydleni.cz se nyní nacházíme za vrcholem a nyní lze očekávat korekce u různých kategorií.

„Například u panelákových bytů před rekonstrukcí můžeme čekat až 30% propad, a to už na jaře příštího roku. Již dnes evidujeme u této kategorie 15% propad u nabídkových cen. Realita je ještě minimálně o 5% níže. Prodávající ještě přímo na prohlídce musí slevovat ze svých požadavků. Nastala doba, kdy všechny trumfy má kupující. Trend je takový, že pokud prodávající nesleví nyní a bude chtít zvolit vyčkávací taktiku, může se stát, že v budoucnu za svou nemovitost dostane ještě méně,“ uvedl Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

S prodejem nemovitostí nyní není dobré vyčkávat. Podle dat realitního portálu VideoBydleni.cz vzrostl počet nabídek na prodej bytů v 3Q 2022 o 34 % mezikvartálně.

Zároveň se výrazně snížila poptávka po nákupu bytů, a to až o 75 %. Z těchto údajů vyplývá, že kupující už nyní odmítají akceptovat nabízené ceny. V metropolích je navíc výhodnější pořídit si nájemní bydlení než čerpat hypotéku.

„Přibývá lidí, kteří i když mají hotovost, nebo dosáhnou v současné době na hypoteční úvěr, nechtějí akceptovat současné ceny a raději jdou dočasně do nájemního bydlení. Znamená to další impuls pro již tak vysokou poptávku po nájmech. Dle našich dat vyplývá, že nájemní bydlení zaznamenalo až trojnásobný meziroční nárůst poptávky. Pro nájmy nyní platí to samé pravidlo, jako před rokem u prodejů. Co se nabere, to se pronajme. Až 35 % poptávky po nájemním bydlení představují ti, kteří odkládají pořízení nemovitosti do budoucna, což dále vytváří prostor pro další korekci na trhu,“ sdělil Veverka z realitního portálu Videobydleni.cz

Pouze pozemky jako jediné ze všech kategorií nečeká korekce. Kvalitních pozemků je velice málo, proto se u nich očekává nárůst do 10 %.

„V kategorii bytů vidíme prostor pro korekci do jara příštího roku až o 30 %. Samozřejmě záleží vždy na kvalitě a lokalitě. U kvalitnějších nemovitostí vidíme pokles na úrovni 10-15 %. Pokles poptávky v tomto segmentu je až o 80 % meziročně,“ řekl Veverka.

Kategorie developerských projektů je svým vlastním způsobem specifická. Cena je určována developery a ti ze svých požadavků slevovat nechtějí. Propad by se silně odrazil na jejich marží. Uvidí se, jak se situace v tomto segmentu bude vyvíjet. Nejpravděpodobnější vývoj je, že developeři tyto byty začnou nabízet k pronájmu, což se už nyní v některých lokalitách děje. Již dnes lze pozorovat různé marketingové kampaně – „vybavení bytu zdarma“ atd.

Situace v makru nevypadá moc dobře. Mezi příčiny patří inflace na úrovni 18 %, rostoucí ceny energií, negativní výhled války na Ukrajině, liknavá ČNB.

Stejně tak se mění i struktura spotřeby domácností, kdy se zvyšuje položka mandatorních výdajů, to znamená těch, které domácnost musí zaplatit. Do rostoucích mandatorních výdajů se zařazuje nájemné, splátky hypoték, energie či jídlo. Všechny tyto položky nyní zaznamenávají růst.

„Úrokové sazby u hypotečních úvěrů sice zaznamenaly v posledním měsíci nepatrný pokles, ale je to jen kosmetická změna způsobená konkurenčním bojem. Pokud do příštího zasedání ČNB nezaznamená růst nezaměstnanosti a zpomalení inflačních tlaků, je velmi pravděpodobné, že rada přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Souběh výše uvedených trendů naznačuje, že vstupujeme do krize, respektive, již se v ní nalézáme. Spotřeba obyvatel klesá hlavně o zbytné výdaje,“ uvedl Jakub Veverka.Autor: Redakce Pozemky CZ
Zdroj: okolobytu.cz

 
provozovatel serveru - info@pozemky.cz - tel: +420 607 688 144, +420 603 147 722