Uživatelské jméno:     Heslo:    
Pro registrované
V databázi je právě 4 213 pozemků. Vítáme Vás!

Info Reality - Hypotéky v akci. Obrat na českém trhu, peníze na bydlení začaly po dlouhé době „zlevňovat“

19.09.2022

Po roce a půl se začaly ceny hypotečních úvěrů konečně snižovat. Podle ve středu zveřejněného Hypoindexu společnosti Fincentrum se průměrná úroková míra hypoték v září oproti srpnu snížila z 6,28 na 6,23 procenta. Například u typické hypotéky ve výši 3,5 milionu korun na 25 let se měsíční splátka snížila o 115 korun.

Index pochází ze zářijové nabídky bank. Avšak otázkou zůstává, jestli se jedná o trvalý trend, nebo jen dočasný výkyv. Podle analytiků Fincentra pokles přinesly časově ohraničené akční nabídky bank. Naopak podle expertů stojí za poklesem výrazný propad zájmu o hypoteční úvěry.

„Toto velmi mírné snížení je způsobeno především akčními hypotečními nabídkami některých bank,“ sdělil Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

„Sazby hypoték se u jednotlivých bankovních domů stabilizovaly a dále nerostly. Naopak jsme byli v některých případech svědky snížení nabídkové úrokové sazby. Banky se snaží bojovat o klienty, kteří stále na hypotéku dosáhnou, a s ohledem na stabilizaci hypotečního trhu si mohou dovolit akční nabídky,“ uvedl pro Lidovky.cz Vojtěch Prokop, marketingový ředitel hypotečního tržiště Zaloto.

Akční nabídka většinou znamená, že někdo nabízí nějaký produkt, v tomto případě se jedná o hypoteční úvěr, po určitou dobu za zvýhodněnou cenu. „Žádnou takovou akci, která by znamenala nižší úrokovou sazbu, nevidím. Úrokové sazby jsou individuální. A všeobecně platí, že hypoteční banky v poslední době nemají klienty. Pokud slyšíme slovo akce, je to jen marketing, jen prostředek, jak klienty nalákat. Říci jim, honem sem pojďte,“ sdělil o situaci na trhu hypoteční makléř, který si nepřál být jmenován. V oboru prodeje hypoték pracuje od samého začátku hypoték a z pozice makléře neustále porovnává nabídky všech hypotečních bank.

O akci informuje i Hypoteční banka ze skupiny ČSOB. „Nepropásněte zvýhodněnou úrokovou sazbu a slevu 30 procent na pojištění nemovitosti,“ je uvedeno na jejich webu. Jako zvýhodněnou sazbu nabízí ČSOB pětiletou pevnou sazbu od 6,29 procenta, v případě, že hypoteční úvěr pokrývá hodnotu nemovitosti do 70 procent její hodnoty. Nabídka je platná pro takzvané hypotéky na úsporné bydlení. Podmínkou pro poskytnutí tohoto úvěru je nemovitost v energetické třídě A nebo B.

Časově omezenou akci oznámila i Raiffeisenbank. Klienty však neláká na sníženou sazbu, ale na ocenění nemovitosti zdarma. „Klienti takto uspoří v řádu několika tisíc korun,“ sdělila banka.

„Česká spořitelna nemá v září žádnou časově omezenou prodejní akci vztaženou na hypotéky,“ uvedl pro Lidovky.cz František Bouc, mluvčí spořitelny, dalšího rozhodujícího hráče na hypotečním trhu. Od 23. července spořitelna zvýšila hypoteční sazby v průměru o 0,4 procentního bodu. Úroková sazba u nejrozšířenějších fixací na pět a osm let aktuálně začíná na 6,24 procenta. Lepší sazba je u refixací. „Při refixaci hypoték úrokové sazby stanovujeme klientům individuálně a pohybují se v případě účelových hypoték na bydlení těsně pod šesti procenty,“ sdělil Bouc.

Podle mluvčí Zuzany Filipové slevu na hypotéky nechystá ani Moneta Money Bank, která je jednou z dalších velkých bank v Česku.

Avšak na úrokové sazby zcela jistě zabírá jedna věc: bankám se již po několik měsíců v řadě snižuje objem poskytnutých úvěrů. „Ve druhém čtvrtletí letošního roku klesl zájem o hypotéky ve srovnání s předchozím kvartálem přibližně o 45 procent. Pokles zájmu očekáváme i nadále,“ uvedl pro Lidovky.cz šéf Hypoteční banky Jiří Feix.

Pokles zaznamenala i Moneta. „Vzhledem ke zpřísněným opatřením ČNB a následnému růstu úrokových sazeb vnímáme pokles zájmu klientů o hypoteční úvěry. Kromě samotné výše sazeb ale klienti navíc narážejí i na ukazatel DSTI (procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr). Nicméně s růstem cen nemovitostí jsou omezujícím faktorem i ukazatele DTI (poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu) a LTV (poměr výše hypotéky k ceně nemovitosti),“ řekla mluvčí banky Zuzana Filipová.

Podle Hypomonitoru, který je sestaven Českou bankovní asociací, stále klesá objem hypoték už od začátku letošního roku.Autor: Redakce Pozemky CZ
Zdroj: lidovky.cz

 
provozovatel serveru - info@pozemky.cz - tel: +420 607 688 144, +420 603 147 722