Uživatelské jméno:     Heslo:    
Pro registrované
V databázi je právě 3 291 pozemků. Vítáme Vás!

Info Reality - Česko je v top pět zemí s nejrychleji rostoucími cenami bytů. Bude lépe?

03.02.2021

Cena nemovitostí stoupala i v minulém roce a ani pandemie koronaviru na tom nic nezměnila. Rychlost růstu cen nemovitostí v České republice je podle nejnovější průzkumné zprávy od Evropského statistického úřadu pátá nejrychlejší v Evropské unii. Průměrné ceny stouply v rámci Evropy o 5% a meziroční růst zrychlil na 8%.

Nejnovější údaje Evropského statistického úřadu pak vyvracují i hypotézu lidí, kteří se domnívali, že koronavirová krize povede k poklesu cen. Došlo totiž k situaci opačné, kdy dochází k vysokému růstu cen na realitním trhu.

Podle studie poradenské společnosti Deloitte vzrostla cena nemovitostí od roku 2014 o 84 %, kdy dochází ke zvýšení ceny bytů za metr čtvereční jak v Praze, tak i v krajských městech. Data Eurostatu dále potvrdila, že ani pandemie koronaviru nezpůsobí výrazné snižování cen.

„Těch příčin, proč se ceny nemovitostí nezastavily nebo nesnížily, je hned několik. Podstatné jsou ty, které souvisejí s kroky národních i světových ekonomik v reakci na krizi. Vlády se snažily pumpovat nové peníze do ekonomického oběhu a centrální banky razily uvolněnou měnovou politiku. Tento trend bude pokračovat i nadále. Český realitní trh je totiž specifický tím, že tu není příliš rozvinutý kapitálový trh a nemovitosti jsou tu nejoblíbenější formou, jak bezpečně uložit a investovat peníze. A právě v době krize a nízkých úrokových sazeb se lidé snaží vložit své peníze do nemovitostí a zajistit se tak proti rizikům do budoucna. Přitom nabídka nemovitostí je stále omezená, takže to způsobí, že poptávka bude díky zvýšenému zájmu o bezpečné investiční krytí převládat,“ sdělil Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov Reality.

V letošním roce se tak nepředpokládá razantní pokles cen na realitním trhu. Rychlost nové výstavby je i nadále nedostačující, a to hlavně z důvodu zdlouhavých stavebních řízení a schvalovacích procesů. Proto se ani v letošním roce neočekává, že by realitní trh developeři zahltili nabídkami nových bytů. Životní standard obyvatelstva se i přes krizi nadále drží na stejné úrovni, na což bude mít dopad i zrušení superhrubé mzdy. I v tomto roce se tak očekává vysoká poptávka po nemovitostech.

V případě, že má někdo zájem o koupi bytu na investici je dobré využít služeb zkušeného odborníka. To se může vyplatit zejména v případech, kdy se realitní trh potýká s nevídanými výzvami.

„Doporučuji nesoustředit se pouze na zavedená jména velkých společností. Ta sama o sobě nemusejí být zárukou kvality a spokojenosti. Klientům vždy radím, aby dali na svůj vnitřní pocit. Měli by mít především důvěru ve vybraného odborníka a mít v jeho přítomnosti pocit, že pro řešení v jejich prospěch udělá všechno. Z toho důvodu je lepší vsadit na osobní přístup a bližší vztah,“ uvedl Kindl.Autor: Redakce Pozemky CZ
Zdroj: okolobytu.cz

 
provozovatel serveru - info@pozemky.cz - tel: +420 607 688 144, +420 603 147 722