Uživatelské jméno:     Heslo:    
Pro registrované
V databázi je právě 4 142 pozemků. Vítáme Vás!

Info Reality - Novela stavebního zákona: Povede se zachování stavebních úřadů v místě a přinese požadované zjednodušení?

05.01.2023

Proběhlo první čtení novely nového stavebního zákona v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Cílem předkládané úpravy je upravit nový stavební zákon tak, aby nemusely vznikat nové státní úřady a bylo zajištěno jednoduché, rychlé, transparentní a pro běžného občana srozumitelné stavební řízení pod zásadou “jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko.”

Stavební úřady jsou na obecních úřadech z určitých důvodů. Místní úředníci nejlépe rozumí podmínkám v daném území a znají všechny souvislosti. Pro občany je také samozřejmě výhodou to, že budou mít svůj stavební úřad v území, kde chtějí stavět. “Díky zachování rozhodování v území a nižšímu počtu úkonů, které bude stavební úřad vykonávat, a zejména díky procesní integraci a digitalizaci bude celý proces povolení stavby skutečně plynulý a rychlý,“ sdělil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Opouští se od původně uvažovaného modelu centralizované státní stavební správy v čele s Nejvyšším stavebním úřadem, který byl prosazený minulou vládou. „Nový stavební zákon předchozí vlády Andreje Babiše nebyl kompromisním řešením a pokud by vstoupil v účinnost, znamenal by totální chaos ve výstavbě. Tím, že jsme zrušili vytvoření megaúřadu s 8 tisíci zaměstnanci, jsme chaosu zabránili a v době, kdy je státní rozpočet zatížen mimořádnými výdaji spojenými například s energetickou krizí vyvolanou válečným konfliktem na Ukrajině, ušetříme všem daňovým poplatníkům jen na jednorázových nákladech přibližně 1,4 miliardy korun,” uvedl Bartoš.

I přesto, že byl nutný rychlý postup prošel návrh zákona standardním procesem požadovaným zákonem, a to včetně meziresortního připomínkového řízení a vypořádání připomínek z něj vyplývajících. Zároveň byl podroben důkladné analýze Legislativní rady vlády, během které byly podrobně projednávány veškeré navrhované body. Stejně tak byl návrh projednán i se zástupci odborné veřejnosti, měst i komor, kde došlo k dohodě ve většině oblastí.
Autor: Redakce Pozemky CZ
Zdroj: okolobytu.cz

 
provozovatel serveru - info@pozemky.cz - tel: +420 607 688 144, +420 603 147 722