Uživatelské jméno:     Heslo:    
Pro registrované
V databázi je právě 4 503 pozemků. Vítáme Vás!

Info Reality - Proč je nyní ideální čas na koupi nového domu nebo bytu?

05.05.2023

V České republice se stávají nemovitosti stále dostupnějšími, to vede k většímu zájmu o nákup nebo pronájem nového bytu či domu. Přestože úroková sazba velice pomalu klesá pod 6 %, ceny nemovitostí padají rychleji a na trhu se začíná objevovat sílící aktivita. Snižující se ceny nemovitostí reálně zlevňují měsíční splátku hypotéky, což vede mnoho zájemců k jednání.

„Dle našich dat sledujeme za měsíc březen zvýšení zájmu o nákup bytu až o 15 % meziměsíčně. Skutečná cena ale stále v průměru klesá o 2,2 resp. 1,9 %. Tyto údaje naznačují, že se český trh s nemovitostmi nachází v době, kdy jsou ceny stabilizované s mírným zlevňováním,“ sdělil Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Situace je komplikovanější u rodinných domů, kde je kvůli přísným pravidlům o něco náročnější získat hypotéku. Kategorie domů se tak o výše zmíněných 2,2 % meziměsíčně stále propadá. Hovoříme zde o nabídkových cenách, realizační ceny se pohybují o dalších 8-10 % níže.

„Platí, že kdo nyní chce prodat rychle, musí přistoupit někdy až k 20% slevě. Tento fakt je jasný zájemcům, kteří si na prohlídkách hned ze startu říkají o 10% slevy, případně přichází se svými cenovými návrhy, které jsou hluboko pod cenami nabídkovými,“ uvedl Jakub Veverka.

Rovněž u kategorie chat a chalup dochází k oživení. S příchodem jara se u lidí zvyšuje zájem o pořízení či dlouhodobém pronájmu rekreačního objektu. Ceny se v této kategorii již stabilizovaly, avšak záleží na lokalitě a typu nemovitosti.

„Z našich dat vyplývá větší proklikovost u této kategorie až o 28 % ve srovnání se zimním obdobím. Nabídkové ceny stagnují. U chat a chalup můžeme ale očekávat mírný obrat směrem vzhůru vzhledem k narůstajícím cenám zahraničních zájezdů. Lidé s nižšími příjmy budou tento rok volit dovolenou v České republice,“ dodal Veverka.

Autor: Redakce Pozemky CZ
Zdroj: kurzy.cz

 
provozovatel serveru - info@pozemky.cz - tel: +420 607 688 144, +420 603 147 722