Uživatelské jméno:     Heslo:    
Pro registrované
V databázi je právě 4 312 pozemků. Vítáme Vás!

Info Reality - Reality v době koronaviru – zlevní, nebo nezlevní?

04.05.2020

V roce 2019 stoupaly ceny nemovitostí, bytů a pronájmů ve větších městech velkou rychlostí. Jak se ale současná situace způsobena pandemií koronaviru odrazí na realitním trhu?

V současné chvíli jsou realitní odborníci v prognózách zatím pozitivní. Nicméně shodují se na tom, že ovlivněny budou hlavně krátkodobé pronájmy, což se projevuje již nyní. „Krátkodobý pronájem byl v posledních letech velký boom, který vedl k investici do nemovitosti tisíce lidí, a to jen v Praze. Cestovní ruch v ČR je teď ale mrtvý a oživí se až s otevřením hranic pro cizince. Počítá se samozřejmě s rozvojem domácí turistiky, ale nemůžeme čekat, že Češi využijí krátkodobých pronájmů nikterak hojně. Tento realitní sektor se tak prakticky ze dne na den stal spíše břemenem, který vlastník musí financovat, nijak na něm nevydělává,“ sdělil Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov.

V nabídce realitních kanceláří i na mnoha inzertních portálů se aktuálně vyskytují nabídky bytů v centru Prahy za velice dobré ceny. Avšak u těchto nájmů se nemůže předpokládat možnost delšího pronájmu nemovitosti. „Nejčastěji se smlouva na pronájem nemovitosti uzavírá na 1 rok. Následně lze nájemní smlouva prodlužovat na další období formou dodatků,“ popsal princip nájemní smlouvy Mgr. Jan Eisenreich, právník z portálu www.svjpravnik.cz.

„Je předčasné nyní hovořit o tom, že se ceny na nemovitostním trhu v ČR budou v důsledku koronakrize propadat. Spíše je třeba přechodně počítat se stagnací cen realit v atraktivních lokalitách a s mírným cenovým poklesem realit v méně atraktivních oblastech typu maloměsta, venkova či sídlišť městských periférií. Pokud se česká ekonomika zotaví v přiměřeně krátkém čase, během několika čtvrtletí, ceny nemovitostí v ČR ve druhé polovině roku 2021 obnoví svůj vzestup,“ řekl ekonom Lukáš Kovanda.

Jeden z důvodů, proč nelze očekávat větší pokles cen nemovitostí, je způsobeno tím, že je nedostatečný počet bytů na trhu, tím pádem poptávka po bytech převyšuje jejich nabídku. To se týká zejména větších měst a jejich okolí. Například v Praze v současné době chybí kolem 20 tisíc bytů.

S nedostatkem bytů jsou spojeny i novostavby a developerské projekty, které pravděpodobně neztratí svoji hodnotu, protože v České republice je na rozdíl od jiných zemí velice zdlouhavý proces při získání stavebního povolení, tím pádem je staveb málo a poptávka tak značně převyšuje nabídku. „Díky tomuto jevu se předpokládá, že ceny těchto nemovitostí nebudou ani při splasknutí realitní bubliny v příštích letech klesat,“ řekl Jiří Kozumplík z realitní kanceláře CENTURY 21 Realitas Central.


Autor: Redakce Pozemky CZ
Zdroj: okolobytu.cz 
provozovatel serveru - info@pozemky.cz - tel: +420 607 688 144, +420 603 147 722